Rada žáků  plhovské školy

Již několik let působí na plhovské škole rada žáků. Tvoří ji zástupci 3.  – 9.tříd, pravidelně se scházejí a pod vedením paní učitelky Novákové Lokvencové a Drtinové se v rámci svých možností podílejí na chodu školy, přípravě akcí a tvorbě školního časopisu.

Vladimír Honzů

PROSINCOVÉ SETKÁNÍ RADY ŽÁKŮ

Čtvrté setkání Rady žáků se uskutečnilo ve čtvrtek 5. 12. 2019.

Nejprve jsme shrnuli a vyhodnotili naše činnosti v předešlých měsících a poté jsme si rozdělili úkoly nové.

Seznámili jsme se s harmonogramem činností a akcí naší školy na měsíc prosinec. Co a kdy nás čeká, než k nám dorazí vánoce J.

Tématem tohoto měsíce je tvořivost. Toto téma hned uplatníme při přípravě a poté realizaci vánoční výstavy. V měsíci prosinci se již tradičně naše škola zdobí různými výtvarnými pracemi našich žákyň a žáků se zimní a vánoční tématikou. Ve škole tak vzniká nepřenositelná vánoční atmosféra, která vyvrcholí třídními besídkami a celkovým programem v posledním prosincovém týdnu.

Naším dalším důležitým úkolem bude pro spolužáky připravit tzv. „Srdíčkový den“. Jedná se o prodej drobných předmětů s cílem přispět nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem v ČR (více informací na: https://www.zivotdetem.cz/).

Srdíčkový den na naší škole proběhne v pondělí 9. 12. 2019 o velké přestávce před sborovnou.

Zástupci z Rady žáků budou také jako reportéři informovat o „Čertovinách“, která nás čekají v pátek 6. 12. 2019 na 1. stupni.

LISTOPADOVÉ SETKÁNÍ RADY ŽÁKŮ

Třetí setkání Rady žáků se uskutečnilo ve čtvrtek 7. 11. 2019.

Nejprve jsme si připomněli, co vše musíme udělat, dopracovat, atd., abychom mohli vydat první číslo našeho školního zpravodaje.

Tématem tohoto měsíce je „spolupráce“. Vzájemně jsme se seznámili s jejími prvky a probrali vzorové situace. Našim úkolem bude přenést téma měsíce do tříd. Toto téma si všichni vyzkoušíme v rámci projektového dne „30 let od listopadu 1989“.

V průběhu projektového dne se ze zástupců Rady žaků stanou reportéři, kteří budou dění ve škole monitorovat a poté o něm podají zprávu.

Probrali jsme také akce a činnosti školy, které nás v listopadu čekají. Naším dalším úkolem bude pro spolužáky připravit nové aktuality.

DRUHÉ SETKÁNÍ RADY ŽÁKŮ

Druhé setkání Rady žáků ZŠ Plhov se uskutečnilo ve čtvrtek 10. října 2019.

Nejprve jsme si připomněli důležité akce a činnosti naší školy, které proběhnou v měsíci říjnu. 14. a 15. října proběhne sběr papíru, 19. října běh Od radnice k radnici, 24. října Běh do zámeckých schodů. 28. října je státní svátek Den vzniku samostatné ČSR a následující dva dny 29. a 30. října máme podzimní prázdniny.

Poté jsme společně probírali téma měsíce října: „Komunikace a naslouchání“. Diskutovali jsme o zásadách správné komunikace a také o tom, jak s tímto tématem seznámíme své spolužáky.

Rozdělili jsme si příspěvky, za pomoci kterých budeme naše spolužáky informovat o důležitých výročích, o významných a mezinárodních dnech v roce.

Tyto příspěvky budou všem žákyním a žákům k dispozici na nástěnce Rady žáků u sborovny. Nazvali jsme je jako „Aktuality z Rady žáků“.

Rozdělili jsme si činnosti a domlouvali jsme se na prvním vydání našeho školního zpravodaje.

PRVNÍ SETKÁNÍ RADY ŽÁKŮ

První setkání Rady žáků v novém školním roce se uskutečnilo v pátek 6. září 2019.

Nejprve jsme si rozdali trička a společně se vyfotili. Hned poté jsme se věnovali společným aktivitám, kdy jsme se prostřednictvím seznamovacích her dozvěděli nejen jména nových žáků a žákyní, kteří k nám do Rady žáků přišli poprvé, ale také spoustu nových a zajímavých informací o dalších členech Rady žáků J.

Poté jsme si rozdávali zápisníky a do nich zapisovali. Seznámili jsme se s plánem akcí na tento školní rok a s činností Rady žáků. Sestavili jsme si časový plán na vypracování zápisů z akcí do našeho školního zpravodaje. Stejně jako každý rok jsme vymýšleli společná pravidla, která jsme si odhlasovali.

Minulý školní rok jsme kreslili „Parlamenťáka“ s jeho vlastnostmi. Tento školní rok jsme k němu dokreslili „Parlamenťačku“ společně s jejími vlastnostmi.

Členové Rady žáků byli rozděleni do pěti menších skupin a každá skupina nakreslila svou „Parlamenťačku“. Na jejím vytvoření se podílely jak malé děti tak i ty velké. Při této aktivitě jsme si otestovali naše jedno pravidlo a to, že spolupracujeme a pomáháme si. Všechny „Parlamenťačky“ se velmi povedly. Na závěr jsme jednu vybrali a ta bude parťačkou našemu „Parlamenťákovi“ J.

Naším prvním společným úkolem bylo přenést do hodin OEV téma měsíce září: pozdrav, prosba, poděkování a omluva a ve třídách připomenout důležité akce a činnosti naší školy, které proběhnou v měsíci září.

Po celou dobu našeho setkání panovala příjemná pracovní atmosféra.

Naše další setkání se uskuteční v 7:15 v učebně Vv a to první čtvrtek v měsíci říjnu.

Sepsala: Žana Dorošenko