Čertoviny

8.12.2018

Pavla Kubišová

5.12. je obecně datum, které má každý spojené s příchodem a návštěvou Čerta a Mikuláše. I naší třídu navštívili, a to 2. vyučovací hodinu, kterou jsme v poklidu s paní učitelkou třídní vedli. Bušení na dveře, řev a zvonění nešlo přeslechnout. Několikrát se dveře zatřásly a nám všem bylo jasné, co přijde. Sami jsme se přiznali, jaké chyby děláme, o čem víme a slíbili jsme zlepšení, nebo minimálně zamyšlení se nad tím, jestli tudy cesta vede. Potvrzením byl zpěv kraťoučké písničky. Ke svému přišli i ti, co jsou hodní a mají ve třídě velké zásluhy. Těm bylo poděkováno a protože to tak cítíme všichni, tak jsme jim i zatleskali. Co neminulo každého z nás bylo od čerta pomalování na obličej. Zbytek hodiny už nešel odučit, tak jsme si s paní učitelkou povídali a připomínali jsme si zážitky i z jiných let.

Projektový den - dílny

Pavla Kubišová

Tématem projektového dne bylo výročí založení Československé republiky.

Tento den začal projevem pana ředitele, které končilo zpěvem české i slovenské hymny, které jsme v hodinách hudební výchovy natrénovali. Oblečení, které jsme měli na sobě bylo dobové a autentičnost nám podpořil i účes, na kterém jsme si dali záležet. Celá přehlídka byla naprosto úchvatná a těšili jsme se na začátek dílen, které jsme procházeli ve smíšených skupinách. Dílen bylo šest.

HV   "Tanec hudbu zviditelňuje"

V této dílně jsme se dozvěděli informace týkající se nejoblíbenějšího dobového tance, a to Charlestonu. Vyzkoušeli a natrénovali jsme si k němu základní kroky a zjistili, že s dnešním velmi oblíbeným Schuffle dance má i něco společného. poté nás čekal nácvik písně Babičko, nauč mě Charleston, který jsme následně na to zdramatizovali na zajímavé pomůcce: a to na imaginární babičce na židli.

OEV   " Vlast není místo, vlast je pocit. Stejně hluboký pocit, jako láska, přátelství a jiné"

Dílna převážně o zamyšlení k vlastenectví, o vlastenectví a pro vlast. Tvorba státní vlajky a povídání o T.G.Masarykovi.

PŘ    " Léčíš, léčím, léčíme"

V této dílně se nám také moc líbilo. Dozvěděli jsme se o Penicilinu, který i dnes zachraňuje a léčí naší populaci. Ve své podstatě dnes děkujeme tehdejší náhodě, která nám tento lék přinesla.

D    " Lesk a bída"

Tato dílna byla plná informací, které nám byli blízké. Oblečení, jídelníček, bydlení a cestování jsou i dnes velmi "žhavá" témata. Proto nás hodně zajímalo a v tichosti jsme poslouchali, jak to bylo tenkrát.

Z   " Co nás nerozhodí, to nás posílí"

Jako stát jsme vedli spor o Těšínsko a Kladsko. Měnová odluka měla určité dopady na naše životy. Na druhou stranu se rozšiřoval automobilový a motocyklový průmysl, což v danou chvíli hodně moc zajímalo kluky a holky si libovali u tématu turistika. Zajímavostí pro nás byli i boty se značkou Baťa, které se nosí již od první republiky dodnes.

Třídní hodina

V této dílně jsme hodnotili celý průběh projektového dne. Rozhodně byl poučný se spoustou zajímavostí. Co přijde za dalších 100 let nevíme, ale žijeme v době, ve které můžeme být spokojení a na kolik, to už záleží na nás. Budeme se těšit i na další projektové dny.

Naše třídní pravidla

Pavla Kubišová

Protože chceme, abychom se ve třídě i škole cítili po všech stránkách dobře,bylo nezbytné prodiskutovat v rámci hodin OEV pravidla, kterými se budeme řídit a které nám napomohou nejen ke zlepšení situací ve třídě, ale i pochopení jeden druhého.

Pravidla, která jsme si vypsali na dveře třídy:

• KLID VE TŘÍDĚ, O PŘESTÁVKÁCH
  • JSME SLUŠNÍ, OHLEDUPLNÍ A LASKAVÍ K SOBĚ I OKOLÍ
  • NASLOUCHÁME SI
  • JSME TÝM, CHRÁNÍME SE NAVZÁJEM
  • VĚŘÍME VE SVÉ SNY

Seznamovací pobyt

24.10. 2018

Pavla Kubišová

Dne 1. října jsme vyrazili do Orlických hor, kde jsme se měli jako třída lépe poznat.

Kolem 9:30 hodin jsme přijeli na místo. Po ubytování a vynikajícím obědu jsme si zahráli několik seznamovacích her, jako například IDENTITA, CO MÁME SPOLEČNÉ?, VYPÍNAČ a mnoho dalších. Také jsme prozkoumali okolí chaty. První večer jsme zakončili naprosto skvělými scénkami.

Druhý den jsme zahájili hrou SLEPOTA, při které jsme se museli spolehnout na pomoc kamarádů. Po skvělé snídani jsme šli procházkou do obchůdku „KE ZVONAŘI A HRNČÍŘCE“. Cestou nás provázela hra KLÍŠTĚ. Odpoledne následovaly hry PŘESKOČ, PODLEZ, MINUTOVÉ HRY a jiné. Po večeři jsme si vyměnili role při hře „Slepota“ a zažili dobrodružství v lese a zpěv písní za kytarového doprovodu výborné žákyně naší třídy Adélky Novákové.

Poslední den byl hodnotící. Připomínali jsme si aktivity, které nás sblížili a při kterých jsme poznávali nové kamarády.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Schůzky rodičů

11.9. - třídní schůzka