Třída 6. A

Mikuláš

10. 12. 2018

Alena Macková

Ve středu 5. prosince jsme s nadšením očekávali Mikuláše. Dočkali jsme se při zeměpisu, kdy jsme nejprve uslyšeli na chodbě zvonečky doprovázené hlasitým boucháním čertů na dveře. A pak to přišlo. Mikuláš nás pochválil za hezké známky a chování a některá zlobidla si dokonce čerti strčili do pytle. Naštěstí nám je po chvíli v pekle vrátili zase zpátky do lavic. Nikdo však neunikl čertovskému pomalování. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Vánoční výzdoba třídy

10. 12. 2018

Alena Macková

V minulém týdnu jsme se připravili na vánoční svátky. Vyrobili jsme si vánoční hvězdy a řetězy z papíru, kterými jsme vyzdobili třídu. Ozdobili jsme si vánoční stromeček a teď už budeme čekat, až se pod ním objeví dárečky. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Výtvarné práce - Vánoce

10. 12. 2018

Alena Macková

Krásné vánoční práce vznikají v hodinách výtvarné výchovy s paní učitelkou Novákovou.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde. 

Projekt v angličtině - MY TYPICAL DAY

3. 12. 2018

Alena Macková

Sportovci si při hodinách angličtiny v minulém týdnu vytvořili projekt na téma MY TYPICAL DAY (můj typický den). Kromě krásného výtvarného zpracování se děti zaměřily na své každodenní činnosti a u překladu si procvičily své anglické dovednosti. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Výtvarka o polední přestávce

23. 11. 2018

Alena Macková

Chladné počasí nás tentokrát ven nelákalo, tak jsme využili tento čas ke společným hrám a výrobě vánočních motivů. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Běh do zámeckých schodů

23. 11. 2018

Alena Macková

Minulý týden se někteří šesťáci zúčastnili každoroční soutěže běhu do zámeckých schodů. Podařilo se jim vybojovat krásné třetí místo. Všem běžcům patří pochvala za krásné výsledky a reprezentaci školy. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Projektový den

23. 11. 2018

Alena Macková

Náš projektový den k výročí založení Československé republiky začal projevem pana ředitele. Všichni jsme se sešli před ředitelnou nastrojení a učesaní jako kdybychom se vrátili v čase. Poté se naše třída rozdělila do třech skupin a měli jsme možnost každou hodinu navštívit jinou dílnu. 

V hudební dílně jsme se dozvěděli o tehdejším nejoblíbenějším tanci charlestonu, který se k nám dostal z USA. Moc nás to bavilo, protože jsme si mohli tento tanec i sami vyzkoušet. 

V dílně OEV jsme si nakreslili naši vlajku a zamysleli se nad tím, proč jsme hrdí na naši zem. 

Dějepisná dílna nás obohatila o informace, jak se žilo lidem před sto lety. Zajímavé bylo oblečení tehdejší doby a také materiály a péče o oblečení. S paní učitelkou jsme také probrali jídelníček a bydlení v prvorepublikovém státě. 

Chemie nás zaujala objevem penicilinu a ve fyzice jsme zjistili, čemu se říkalo "šuplér".

V zeměpisné dílně jsme se dozvěděli, že naši předci vedli spory o území Těšínska, a že ani u našich sousedů mnohdy nebylo snadné tvoření hranic. Také jsme zjistili, co znamenala a jaké dopady měla měnová odluka a pozemková reforma na život obyčejných lidí. Bylo pro nás překvapením, že boty značky Baťa lidé nosí již od první republiky. S paní učitelkou jsme probrali i tehdejší automobilový průmysl a cestování. Dozvěděli jsme se, že nejoblíbenějším dopravním prostředkem byl vlak a lidé rádi trávili svůj volný čas na venkově v přírodě. Oblíbeným místem byly plovárny. Lidé také často využívali  Klub českých turistů, který nabízel levné ubytování. Byli jsme překvapeni, že tento spolek je činný i v dnešní době a máme díky němu turistická značení pěších a cyklistických tras. 

Při poslední hodině jsme shrnuli, co jsme se za celý den dozvěděli. A že toho bylo hodně.

Maryana N.: Plavky se pletly.

Maxmilián M.: Pan prezident uměl mnoho jazyků.

Adam T.: Nejčastěji se jezdilo na koni.

Michal F.: První republika byla hodně jiná než teď. 

Soňa K.: Chudí lidé jedli jen polévky a brambory.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Představení "Bílý tesák"

23. 11. 2018

Alena Macková

V úterý 13. listopadu se naše třída vydala do Beránku na nevšední představení slavného filmu "Bílý tesák". Příběh nás zaujal hlavně kvůli netradičnímu zpracování, měli jsme možnost ho zhlédnout přímo z pohledu vlka. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Přednáška "KyberLife"

14. 11. 2018

Alena Macková

V pondělí se naše třída vydala na zajímavou a poučnou přednášku na aktuální téma "chování na internetu". Měli jsme možnost vyzkoušet si online chatování a svými hlasy a anketami ovlivnit život dívky, která se nevhodně prezentovala na jedné ze sociálních sítích. Také jsme se dozvěděli, jak je nebezpečné vkládat fotografie a soukromé informace na internet. V závěru přednášky proběhla diskuze s panem Macháčkem, kde jsme měli možnost se na cokoli zeptat.

 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Plánované akce na listopad

2. 11. 2018

Alena Macková

 • 5. 11. - Projekt "KyberLIFE"
 • 7. 11. - Projektový den
 • 8. 11. - Běh do zámeckých schodů
 • 9. 11. - Návštěva hasičů
 • 13. 11. - Představení "Bílý tesák"
 • 13. 11. - Společná rodičovská schůzka

Bližší informace k jednotlivých akcím najdou rodiče v emailu. 

Naše třídní pravidla

31. 10. 2018

Alena Macková

 • Máme vždy uchystáno na hodinu.
 • Po zvonění jsem na místě.
 • Nasloucháme si.
 • Jsem kamarád, pomáhám.
 • JSME TÝM.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Projektový den - 100 let výročí republiky

22. 10. 2018

Alena Macková

Projektový den se uskuteční ve středu 7. listopadu. Začátek bude v 8.00 a konec je plánován na 13.30. Poté půjdou děti na oběd a domů. Podrobnější informace k projektovému dni najdou rodiče v emailu. 

Cyklistický kurz

22. 10. 2018

Alena Macková

Sportovci z naší třídy vyrazili v neděli 7. října na sportovní cyklistický kurz na chatu Deštná v Orlických horách. Hned na úvod nás čekalo několik náročných stoupání během 33 kilometrové cesty do Deštného. Na chatu jsme přijeli vyčerpaní, ale s dobrým pocitem, že jsme vše zvládli.

V pondělí nám počasí moc nepřálo, přesto jsme si po ranním výběhu sedli na kolo a vydali se poznávat krásy Deštného. Během naší cesty jsme zavítali k ohradě s koňmi, což bylo příjemné zpestření. Také jsme si vyzkoušeli brzdy při sjíždění sjezdovky.

Při úterním výletě nám už sluníčko pěkně pálilo do zad, a tak jsme se vydali vzhůru ke kostelu sv. Matouše, kde jsme se vyblbli na houpačkách s nádherným výhledem do krajiny. Také jsme si vyzkoušeli, jak se sedí na lanovce bez sněhu. Odpoledne jsme si před chatou postavili dráhu zručnosti a někteří se toho chopili opravdu svědomitě a nepřejeli jedinou překážku. Mezi další aktivity patřil hod na zavěšenou lahev, což se ukázalo jako velmi těžký úkol. Dále jsme bodovali v korfbale a basketu.

Na středu jsme se moc těšili, protože paní učitelky a pan učitel nám slíbili návštěvu minigolfu v úplně novém sportovním centru. Před odjezdem na oběd jsme se ještě stavili vyzkoušet „bikovou“ dráhu, kde jsme naplno otestovali naše cyklistické umění. Bylo to moc príma. Středeční odpoledne bylo velkou výzvou. Jeli jsme totiž horskou časovku, jejíž délka byla 4 kilometry a samé stoupání. Všichni jsme se toho trošku báli, jestli vůbec dorazíme do cíle. Ale všem se to povedlo a dokonce jsme získali pár super časů. Jako první z naší třídy dojel Michal F. s časem 26:46, jako druhý kopec pokořil Tobiáš H. s časem 27:26 a krásné třetí místo patří Anně T., která si vybojovala čas 28:03. Odměnou nám byl perfektní sjezd dolů a výborná horká čokoláda na chatě Anička, kde jsme byli na seznamovacím pobytu.

A už tu byl čtvrtek … celodenní výlet. Hned po snídani jsme si sbalili oběd do batůžků a radostně nasedli na kola. Po cestě na Masarykovu chatu jsme vyzkoušeli kdejaký terén. Nechyběly pěkné asfaltové a štěrkové cesty, lesní pěšiny, proplétání křovím i kamenité sjezdy. Vyjet na „Masaryčku“ byla tedy pěkná fuška, ale všichni jsme to dali a cestu si užívali, protože až na pár spadlých řetězů byla pořád sranda. Na samém vrcholu nás čekala odměna v restauraci. Někdo si vybral svíčkovou s pěti, jiní jahody se šlehačkou nebo borůvkovou palačinku. Pěkně jsme doplnili energii a po chvíli jsme vyrazili na další krásnou vyhlídku - nejvyšší bod Orlických hor Velkou Deštnou, který se nachází ve výšce 1115 metrů. To už byla po takovém výstupu naprostá brnkačka. Cestou dolů jsme si mohli užívat krásné a téměř nedotknuté přírody hor.

Každý večer jsme měli společný program, opět jsme si zahráli naši oblíbenou hru Boyard, zatancovali si na diskotéce, dostali jsme různá ocenění za sportovní aktivity a hry, a psali spousty zážitků do našeho „Pobyťáčku“.

A pátek už patřil odjezdu. Po snídani jsme si zabalili a vyrazili směr Náchod. Tentokrát nás v opačném směru nečekalo tolik stoupání, takže jsme si cestou domů vychutnávali dlouhé sjezdy. Ještě jsme pořídili pár hezkých fotek z našich společných chvil a hurá domů. Celkem jsme na našem cyklistickém kurzu najeli krásných 140 km.

Ráda bych poděkovala provozovatelům chata Deštná za vynikající kuchyni a služby. Taktéž děkuji paní učitelce Mgr. Adrianě Kolářové, Mgr. Lucii Machové a Mgr. Davidu Horákovi za spolupráci.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Ředitelské volno 26. 10.

19. 10. 2018

Alena Macková

Na 26. 10. 2018 vyhlašuje ředitel ZŠ Náchod - Plhov ředitelské volno. Důvodem je  přerušení elektřiny v ulici Příkopy z důvodu plánovaných prací na distribuční síti.  

Mimo provoz bude i školní jídelna a školní družina.

Seznamovací pobyt

19. 10. 2018

Alena Macková

Na konci září se naše třída vydala do Deštného v Orlických horách na seznamovací pobyt. Naše cesta začala před školou, kde jsme s radostným očekáváním naskočili do autobusu s cílem užít si pár dní mimo školu. Hned po příjezdu jsme prozkoumali okolí a využili přilehlého hřiště ke sportovním aktivitám. Největším lákadlem byla trampolína, kde někteří z nás zkoušeli akrobatické kousky. Po výborné večeři jsme si zahráli seznamovací hry a s paní učitelkou jsme si založili deníček "Pobyťáček", kam jsme si každý den večer zapsali, co jsme prožili.

Druhý den se na nás hned od rána smálo sluníčko, a tak jsme procházkou vyrazili na autobusovou zastávku pro našeho spolužáka, který přijel později. Poté jsme došli na sjezdovku Špičák, kde jsme hráli další hry. Na chatě nás čekal opět skvělý oběd, tak jsme doplnili energii. Po poledním klidu jsme se pořádně vyřádili na hřišti. Děvčata si připravila taneční vystoupení a chlapci trénovali své dovednosti na hřišti a trampolíně. K večeři jsme měli svíčkovou a dva naši spolužáci vytvořili nový rekord třídy v pojídání knedlíků. Snědli jich jedenáct. Večer jsme hráli bezva hru Boyard. Poté jsme doplnili náš deníček o spoustu dalších príma zážitků.

Poslední den jsme si po snídani zabalili, a když přijel autobus, věděli jsme, že náš společný pobyt už je u konce. Všem se nám tam moc líbilo a těšíme se na další pobyty.

Ráda bych poděkovala za spolupráci paní učitelce Kuhnové a paní asistentce Flouskové. Velké díky také patří provozovatelům chaty Anička, kteří se o nás perfektně po celou dobu pobytu starali.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Hodina OEV

19. 10. 2018

Alena Macková

V září jsme si při hodině OEV vyzkoušeli, jak fungují kouzelná slova PROMIŇ, DĚKUJI a OMLOUVÁM SE. Zkusili jsme si, jak taková slůvka vhodně říci a také jak by to vypadat nemělo. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Hodina vaření

19. 10. 2018

Alena Macková

Hned při první hodině vaření si naši šesťáci upekli štrůdl. Nejen že báječně chutnal, ale provoněl celou školu. 

Hodina OEV

19. 9. 2018

Alena Macková

Minulý týden jsme strávili hodinu Osobnostní a etické výchovy venku. Tématem naší hodiny byl "Nejhezčí prázdninový zážitek". A že jsme měli o čem povídat. Někteří z nás se vydali za hranice České republiky, někteří si užívali v prázdninových táborech a jiní zase strávili příjemné chvíle cestováním po památkách naší země. Povídání děti doplnily svými obrázky z prázdnin, které nám zdobí třídu. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Cyklistický kurz

18. 9. 2018

Alena Macková

Cyklistický kurz se uskuteční v termínu od 7. do 12. října. Bližší informace najdou rodiče v emailu.

Seznamovací pobyt

18. 9. 2018

Alena Macková

Seznamovací pobyt se uskuteční v termínu 25. - 27. září. Bližší informace najdou rodiče v emailu. 

První školní den

5. 9. 2018

Alena Macková

Děti si 4. 9. přinesou

3. 9. 2018

Alena Macková

 • papír s vyplněnými osobními údaji
 • podepsaný výňatek ze školního řádu
 • přezůvky 
 • kladku do dvojice + pro každého ve dvojici klíček + 1 klíček označený číslem skříňky
 • věci na tělocvik (seznam věcí jsme si dnes s dětmi řekli + bavlněný vak na uložení do skříňky)
 • všechny sešity s obaly

Rodičovská schůzka

3. 9. 2018

Alena Macková

Společná rodičovská schůzka se bude konat v úterý 11. září od 17.00 ve třídě 6. A. 

Vyučovací hodiny

1. 9. 2018   

Alena Macková

 • 0. 7.00 - 7. 45
 • 1. 8.00 - 8.45
 • 2. 8.55 - 9.40
 • 3. 9.55 - 10.40
 • 4. 11.00 - 11.45
 • 5. 11.55 - 12.40
 • 6. 12.50 - 13.35
 • 7. 13.40 - 14.25
 • 8. 14.35 - 15.20

Schůzky rodičů

1. 9. 2018

Alena Macková

 • 11. 9. - třídní schůzka
 • 13. 11. - třídní schůzka
 • 8. 1. - konzultační schůzka rodičů
 • 16. 4. - konzultační schůzka rodičů
 • 21. 5. - třídní schůzka

Organizace školního roku 2018/2019

1. 9. 2018

Alena Macková

 • 3. 9. 2018 - začátek školního roku
 • 31. 1. 2019 - konec 1. pololetí
 • 28. 6. 2019 - konec 2. pololetí
 • 28. 9., 1. 5., 8. 5., 19. 4., 22. 4. - státní svátky
 • 29. 10., 30. 10. - podzimní prázdniny
 • 22. 12. - 2. 1. - vánoční prázdniny
 • 1. 2. - pololetní prázdniny
 • 4. - 10. 3. - jarní prázdniny
 • 18. 4. - velikonoční prázdniny

29. 8 2018

Alena Macková

Všechny své žáky srdečně zdravím v novém školním roce, který začíná v pondělí 3. 9. Ať se Vám daří a studium Vás baví.

Začátek v 8.00. Naše třída je na 2. stupni v 1. patře (3. dveře vlevo).


S sebou:


- přezůvky
- svačinu, pití
- klíče od šatní skříňky (kladku - do dvojice)
- psací potřeby a papír
- čip na oběd (kdo má)

 

Seznam potřebných sešitů pro 6. A (přinést do 4. 9.):

Anglický jazyk: 1x 444, 1x 524

Český jazyk: 1x 424, 1x 544, 2x 524

Český jazyk (dílna čtení - pouze nesportovci): 1x 424

Matematika: 1x A4 sešit s čtverečky 10x10 mm, 1x 540, 1x 545

Dějepis: 1x 464

Přírodopis: 1x 440 + podložka s linkami

Zeměpis: 1x 444

Konverzace v angličtině (pouze nesportovci): 1x 440 + podložka s linkami

Informatika: 1x 524

Hudební výchova: notový sešit

Osobnostní a etická výchova: 1x 544

Rodinná výchova: 1x 524

Výchova k občanství: 1x 424

Zápisník (malý notýsek nebo diář)

Obaly na sešity a učebnice

 

Vybavení penálu:

malé pravítko, tužky č. 1, 2, 3, guma, psací potřeby, pastelky, ořezávátko, tuhé lepidlo (tyčinka), zvýrazňovače (ne fixy)

 

Seznam potřeb na výtvarnou výchovu (stačí přinést do 7. 9.):

 • Všechny věci, prosím, označit jménem a uložit do uzavíratelného kufříku nebo plastového boxu

Pracovní oděv – zástěra, staré triko…

Igelitový ubrus na lavici

Hadřík – flanel (dobře sající vodu), 1 papírové kapesníky

Temperové barvy – minimálně 6 barev

Paleta

Štětce – ploché (č. 20), kulaté (č. 2) + 2 různé velikosti od každého druhu,

minimálně 4 štětce

Tužky měkké – 2B, 6B, HB

Ořezávátko

Guma - měkká

Nůžky + 1 nůžky z manikúry

Lepidlo – Kores, Herkules, klovatina

Černá tuš

Redispero – násadka + 3 různé síly hrotu nasouvacího perka (2mm) – vyzkoušet nasadit perko v obchodě (často je nefunkční násadka)

Křídové pastely – minimálně (12 barev)

Giocondy – mastné pastely (minimálně 12 barev)

Voskovky (minimálně 12 barev)

Vodové barvy (anilínové)

Kelímek na vodu (UH)

(Houbička na nádobí, špejle se špičkou 5ks, tyčinky do uší 5 ks, odličovací tampony 10ks)