Třída 6. A

Akademie

17. 6. 2019

Alena Macková

Srdečně vás zveme na Akademii, která se bude konat ve středu 26. 6. od 17.00 v divadle Beránek.

Focení na zámku

17. 6. 2019

Alena Macková

Jelikož se nám již blíží konec školního roku, tak jsme vyrazili na zámek, kde jsme strávili moc příjemné odpoledne focením. Vznikla nám nejenom krásná třídní fotka, ale také spousta dalších, které budeme mít jednou jako vzpomínku na šestou třídu. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Návštěva Měděného dolu Bohumír

17. 6. 2019

Alena Macková

Na konci května jsme vyjeli do Jívky na Trutnovsku, kde jsme navštívili Měděný důl Bohumír. Vydali jsme se do tajuplného podzemí, do dolu, kde se do roku 1959 těžila měděná ruda. Zažili jsme zde nepoznanou tmu a po cestě nás doprovázely figuríny horníků, které podtrhovaly autenticitu celé prohlídky. Prošli jsme se po více jak 400 m dlouhé trase, kde nás na konci čekala zkouška v podobě svislé větrací šachty, kterou jsme se dostali zase zpátky na světlo. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Návštěva u hasičů ve Velkém Poříčí

17. 6. 2019

Alena Macková

V půlce května jsme se vydali na návštěvu k hasičům do Velkého Poříčí. A návštěva to byla opravdu zajímavá. Dozvěděli jsme se, jak hasiči pracují, a jaká nesou rizika při zachranářských akcích. Velitel jednotky nám vysvětlil, jak takový výjezd probíhá a na co je nutné se předem připravit. Také jsme se dozvěděli, o jak náročné povolání se jedná, a že vůbec není jednoduché stát se hasičem. 

Hasiči nás provedli svým novým areálem, kde jsme mohli vidět lezecký polygon, který slouží pro nácvik hasičů při zásazích například ve studni a zejména nad volnou hloubkou. Mohli jsme vidět různé typy schodišť, stísněné prostory s různými otvory, kde se dají simulovat zásahy v temných jeskyních. Nakonec jsme mohli vystoupat až do výšky 20 metrů a zhlédnout celý prostor z "ptačí perpektivy".

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.  

Zájezd do Velké Británie

27. 5. 2019

Alena Macková

5. května se 35 žáků z šestých a sedmých tříd vydalo na dlouho očekávaný výlet do Velké Británie. Naše cesta započala v odpoledních hodinách a čekala nás dlouhá cesta autobusem. V sobotu ráno jsme na trajektu překročili hranice a první zastávkou na britských ostrovech byl nádherný hrad Dover. Zde jsme navštívili podzemní prostory nemocnice, která zde byla v období druhé světové války. Prošli jsme se také po hradbách nejstaršího hradu v Anglii, pořídili jsme nádherné fotky přístavu Dover a také jsme navštívili kostel St Mary in Castro a vnitřní prostory hradu. Po cestě jsme se ještě zastavili na krátkou procházku v Canterbury, kde jsme měli možnost zhlédnout majestátní katedrálu. A pak už jsme směřovali k našim „adoptivním“ rodinám, kde jsme strávili tři noci. Naše prvotní obavy rychle mizely, když jsme se s našimi rodinami setkali.
Druhý den jsme již naprosto odpočinutí a vybavení „packed lunch“ směřovali do muzea Harryho Pottera, na což jsme se velice těšili. Zde jsme měli možnost vidět filmové ateliéry, ve kterých se natáčely všechny díly série o Harry Potterovi. Zážitek to byl opravdu nevšední. Mohli jsme se podívat na rekvizity, originální kostýmy, projít si skutečné místnosti, kde se natáčelo. Nejvíce nás lákala Velká síň, která se vyskytovala ve všech osmi filmech. Dechberoucí byl i samotný pokoj Harryho Pottera v Nebelvíru, Brumbálova kancelář, velký model Bradavic, Příčná ulice a mnoho dalšího. Ve druhé části muzea jsme se dozvěděli o technologiích, které byly ve filmech využity a také jsme mohli vidět nespočet masek, které jsou velmi důkladně propracované. Velmi nás také překvapila kuchyně Weasleyových. Zde jsme se dozvěděli, jak se v umyvadle mohla pánev umýt sama a proč pletací jehlice nikdo nedržel, a přesto pletly samy. V tajemném lese nás trošku vylekali obří pavouci při bouřce, a tak jsme se raději přesunuli k Hagridově chýši, kde jsme obdivovali slavný motocykl. Někteří z nás si vyzkoušeli i máslový ležák z Prasinek.
Odpoledne nám přálo počasí, a tak jsme čas ještě využili k procházce po známé Oxford Street, kde jsme samozřejmě nemohli vynechat možnost „šopování“ v Primarku. A pak nás pánové řidiči bezpečně provezli po Londýně, kde jsme viděli známé památky, na které jsme se moc těšili poslední den.
Ve středu jsme se hned ráno vydali do univerzitního města Cambridge, kde jsme „ochutnali“ i typické britské počasí – trošku nám pršelo. A tak jsme se schovali ve slavné King’s College Chapel, kde jsme si prohlédli nádherné interiéry.
Odpoledne jsme se vydali do leteckého muzea v Duxfordu, kde jsme měli možnost vidět první Concorde z roku 1977. Také jsme navštívili americký pavilon, kde na nás čekaly obrovské stroje jako je Lockhead U2, SR-71 Blackbird a B-29. Paní průvodkyně naši prohlídku doplnila o informace, jak čeští letci bojovali v bitvě o Velkou Británii.
Poslední den našeho pobytu byl věnován Londýnu. S rodinami jsme se ráno rozloučili a z O2 Areny jsme si vyzkoušeli i cestu metrem do samého srdce Londýna. Prošli jsme obrovskou stanicí Waterloo a hned za rohem už nás fascinovala dominanta hlavního města London Eye. Už jsme se nemohli dočkat, až vystoupáme do výšky 135 metrů. A výhled to byl opravdu nádherný. Londýn jsme měli jako na dlani. Cestovali jsme v jedné z 32 kabinek a uvnitř jsme se také dozvěděli, že i Česká republika má zde svůj podíl při výrobě – od nás pochází ložiska a náboj kola. A protože nám počasí opět ukázalo uplakanou tvář, tak jsme využili čas k obědu. A to by nebyl výlet do Anglie, kdybychom neochutnali tradiční „fish & chips“. Posilněni jsme pokračovali k neméně známým pamětihodnostem jako je Big Ben, Westminster Palace, Westminster Abbey, pokračovali jsme procházkou po Whitehall až k Buckingham Palace a dále k Piccadilly Circus, Regent Street, Leicester Square, China Town až na Trafalgar Square. A pak už se blížil večer, tak jsme nasedli na loď a po řece Temži jsme ještě mohli vidět pevnost Tower a most Tower Bridge s katedrálou St. Paul’s. Na stanici O2 Areny jsme si ještě nakoupili nějaké zásoby na cestu zpět a vyrazili k autobusu, který nás bezpečně dovezl zpátky domů.
Výlet se nám velmi líbil, ocenili jsme nádherný a poutavý program, který pro nás připravila paní průvodkyně PaedDr. Jana Helikarová. Tímto jí velmi děkujeme za krásné zážitky a budeme se těšit na další zájezdy.

A jak se zájezd líbil dětem?

Michal F.: Anglie byla super, moc jsem si to užil. Rodinu jsme taky měli dobrou, i když to byli starší lidé. S Tobiášem a Ondrou jsme si to strašně užili. Večeře byly štědré a snídaně taky. London Eye bylo podle mě nejlepší a trajekt byl také super. Strašně se mi to líbilo a chtěl bych jet znovu. Děkuji moc.

Ondřej Č.: Bál jsem se cesty trajektem, ale nakonec mně ani nebylo špatně. Konečně, po necelém dni, jsme dorazili do Anglie. Navštívili jsme doverský hrad, který se tyčil nad celým přístavem s výhledem na okolní moře. K večeru jsme dojeli na Meeting Point, kde si nás přebraly rodiny. Druhý den jsme navštívili ateliéry, kde se natáčely všechny díly Harryho Pottera. Byly to dva velké hangáry plné kulis a rekvizit. Poté jsme navštívili Oxford Street a Hyde Park. Třetí den jsme navštívili univerzitní město Cambridge. A poté jsme navštívili Muzeum letadel v Duxfordu. Čtvrtý den jsme vyjeli do Londýna. V Londýně jsme navštívili London Eye s výhledem na celé centrum Londýna, Westminster Palace, O2 Arenu, Buckingham Palace, Trafalgar Square, China Town, Leicester Square. 6. den jsme už vyrazili na cestu domů. Bylo to krásný, rodina byla skvělá. Paní vařila dobře a po večeři jsme měli nanuk. Byl to krásný zážitek a jsem rád, že jsem se tam mohl podívat.

Anna T.: V Anglii to bylo super, měly jsme tu nejlepší rodinu. V Anglii se mi líbily výlety a nejvíc se mi líbilo London Eye. Z London Eye byl krásný výhled. Samozřejmě se mi líbilo i „šopování“. This was the best trip.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Slovensko

20.5.2019

Pavla Kubišová

Ve čtvrtek 9.5. a v pátek 10. 5. nás čekal výměnný pobyt na Slovensko, ve městě Partizánské. Cílem této akce bylo skamarádit se se slovenskými dětmi, vyměnit si zkušenosti v rámci vzdělávání a podpořit oba sobě blízké jazyky, které ani v minulosti netvořily žádnou bariéru.

Přivítání v jejich základní škole Kaufmana bylo velmi milé, počínaje společně nacvičenou písní slovenských kamarádů, konče zajímavostmi z historie základní školy. Primátor města na nás všechny působil velmi vstřícně, jeho řeč byla nádherná a oslovila nejen naše kantory a pana ředitele, ale i nás, děti.

Pak nás čekal společný program, ve kterém jsme se vzájemně poznávali, „lámali ledy“ a vytvářeli nové vztahy, které ani po příjezdu zpátky nezůstaly zavřené. Přednášky, které pro nás měli připravené, byly naprosto skvěle prezentovány, byli jsme vtaženi do děje a dozvěděli jsme se plno informací, které propojovali jak českou, tak slovenskou kulturu země, jazyka.

Večerní výuka tance nás spojila zas o kousek blíže, podpořena dárky, které jsme od nich dostali. Zbyl nám i čas na soukromé hovory, kde jsme se dozvídali plno informací o sobě a poznávali se, zasmáli.

Druhý den jsme měli tu čest poznat ve skupinkách několik jejich základních škol, kde si slovenské děti spolu s vyučujícími pro nás připravili určitý program. Společný oběd toto nádherné setkání ukončil.

Jsme moc rádi, že jsme byli vybraní a měli tu možnost poznat naše sousedy a kamarády.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Výtvarná výchova

27. 5. 2019

Alena Macková

Při výtvarné výchově opět vznikly krásné obrázky - tentokrát motýlů, kteří nám zdobí třídu. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Tandemové vyučování 6. tříd

27. 5. 2019

Alena Macková

V půlce dubna jsme se spojili se třídou 6. B, kde nás naše paní učitelka spolu s paní učitelkou Kubišovou spojily ke společnému vyučování. V rámci tandemového vyučování (výuka dvou učitelů v jedné hodině) jsme propojili zeměpis, hudební výchovu, anglický jazyk a osobnostní a etickou výchovu. Téma nám bylo blízké - Česká republika a sousední státy. V rámci zeměpisu jsme se dozvěděli nejen fakta o jednotlivých zemích, ale i různé zajímavosti a tipy k návštěvě. Paní učitelka Kubišová nám "procházku po státech" zpříjemnila krásným zpěvem a i my sami jsme mohli zpívat písničky v různých jazycích. Ty nejznámější památky, které nesou označení UNESCO, jsme poznali v angličtině. V druhé části jsme přenesli naše získané vědomosti na papír, kde jsme se snažili zapsat a zakreslit do mapy, co jsme se dozvěděli. A nakonec jsme naše tandemové vyučování zakončili písničkou od paní učitelky Kubišové a ohodnotili náš projekt, který se všem líbil. Smyslem našeho projektu nebylo pouze učení, ale také spolupráce mezi oběma třídami a navázaní hlubších vztahů s našimi spolužáky z vedlejší třídy, což jsme velmi ocenili. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Společná rodičovská schůzka

2. 5. 2019

Alena Macková

V úterý 21. května se bude konat společná rodičovská schůzka od 17.00. Od 16.00 zveme rodiče na přednášku o sociálních sítích, která se uskuteční v tělocvičně. 

Archeopark Všestary

27. 5. 2019

Alena Macková

Na začátku dubna jsme se vyrazili podívat do "pravěku". Nedaleko Hradce Králové nás čekala exkurze, která nás přiměla zamyslet se nad tím, jak lidé v pradávných dobách žili. Nejprve jsme si prohlédli celou vnitřní část muzea, kde jsme viděli, jak pracují archeologové a také jsme si prohlédli různé typy lokalit. Pan průvodce nás poté zavedl do prvního poschodí, kde jsme mohli zhlédnout model tehdejšího osídlení. Také jsme měli možnost obdivovat pravěké nástroje a součástí bylo i video, kde jsme se dozvěděli o výrobě nožů, které pravěcí lidé často používali k lovu. Po krátkém občerstvení jsme šli prozkoumat venkovní část, která nás hned na první pohled překvapila množstvím reálných budov. Našli jsme zde hrnčírnu, kovárny, pece a výhně. Mohli jsme si také prakticky vyzkoušet, jak se s některými pravěkými nástroji zachází. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Rodičovská konzultační schůzka

6. 4. 2019

Alena Macková

V úterý 16. dubna se bude konat rodičovská konzultační schůzka. Bližší informace a nabídku termínů najdou rodiče v emailu. 

Sběr papíru

6. 4. 2019

Alena Macková

Ve dnech 15. a 16. dubna proběhne akce "Sběr papíru". Kontejnery na papír budou přistaveny ke škole od pondělí 15. 4. od ranních hodin do úterý 16. 4. do cca 14.00.

Výuka angličtiny trochu jinak

2. 4. 2019

Alena Macková

Dnešní hodina angličtiny proběhla tak trochu jinak. "Zrušili" jsme na chvilku lavice a sedli si do kroužku, kde jsme na sebe všichni viděli. Hlavním tématem dnešní hodiny byl minulý čas slovesa "být", které jsme se učili nejen s paní učitelkou, ale také s kamarády. Využili jsme netradičního uspořádání a více tak spolupracovali mezi sebou. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.  

Soutěž v matematice - Klokan

2. 4. 2019

Alena Macková

V minulém týdnu proběhla na naší škole již tradiční soutěž v matematice. Letos jsme se jako žáci šestého ročníku zúčastnili kategorie Benjamín, která je určena žákům šestých a sedmých tříd. Na prvním místě se umístila Michaela K., druhé místo obsadil Ondřej Č., třetí místo patří Kristýně Č. a na čtvrtém místě se umístila Lucie J. Všem patří velká a zasloužená gratulace.

Velká pochvala ale také patří všem účastníkům, kteří počítali ze všech sil a snažili se. 

Vitráže v hodinách výtvarné výchovy

2. 4. 2019

Alena Macková

V hodinách paní učitelky Novákové tentokrát vznikly nádherné vitráže. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Návštěva planetária v Hradci Králové

2. 4. 2019

Alena Macková

V úterý 26. března jsme se vydali do hradeckého planetária, abychom si rozšířili znalosti o vesmíru. Přivítali nás milí průvodci v nově předělané budově, kteří nás usadili do sálu a rázem jsme se ocitli na noční obloze. Viděli jsme například jednotlivá souhvězdí, našli jsme Severku, zhlédli film o srážce hvězd a pádu meteoritu a dokonce jsme si mohli zblízka prohlédnout vesmírnou sondu, která doslova "přijela" až k nám. Naši průvodci nás poté zavedli k dalekohledu, ale bohužel bylo ve středu zataženo, tak nám prohlídka nebe nebyla dopřána. Ale nevadí ... třeba někdy příště. Z planetária jsme si přivezli brýle, se kterými můžeme bezpečně pozorovat sluníčko, tak teď si jen počkáme, až se nám nebude schovávat za mraky.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Ranní bruslení

13. 3. 2019

Alena Macková

Dnešní ráno pro nás bylo tak trochu jiné. Tentokrát jsme se nesešli ve škole, ale zrovna na zimním stadionu, abychom si hned po ránu trochu zasportovali. Patřičně jsme si zabruslili a poté se příjemnou procházkou vydali do školy. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Lyžařský kurz

13. 3. 2019

Alena Macková

V týdnu před jarními prázdninami se sportovci z naší třídy vydali do Orlických hor na chatu Deštná, aby zde strávili týden lyžováním. Náš lyžák začal v neděli, kdy jsme se dopoledne vydali na sjezdovku Martu 2, kde jsem otestovali naše sjezdařské umění. Odpoledne jsme vyrazili na běžky do nedalekého areálu. A tak jsme to celý týden střídali, tedy kromě úterý, kdy nás čekal půldenní výlet na běžkách, který jsme zahájili na Masarykově chatě. Odtud jsme se vydali k Polomskému sedlu a pak už "jen" sjezd zpátky k chatě. Ale takový sjezd na běžkách ... to byla teprve zábava. Některé pády byly opravdu komické. Naštěstí se nikomu nic nestalo, a tak jsme si mohli užívat dál. Ve čtvrtek jsme si běžkování zpestřili karnevalem na lyžích a moc nám to slušelo.

Každý večer jsme se sešli ve společenské místnosti, abychom si zhodnotili den a zároveň si zahráli různé hry, zatancovali na diskotéce a pořádně se vyřádili. Celý týden nám hrozně rychle utekl, ale když jsme se v pátek loučili, tak jsme se zase těšili - tentokrát na jarní prázdniny. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Projektové vyučování 6. a 9. tříd v anglickém jazyce

11. 3. 2019

Alena Macková

První hodina ve středu 20. února byla pro žáky 6. a 9. tříd ze skupiny paní učitelky Mackové dlouho očekávaným dnem. V plánu totiž bylo propojení obou skupin a vzájemná spolupráce v angličtině.

Pro deváťáky byla práce náročnější, protože si museli pro své mladší spolužáky připravit celou vyučovací hodinu, což obnášelo vysvětlení přítomného času prostého a průběhového, následné uvedení rozdílů v používání obou časů, upozornění na pravopisné změny při tvoření slov a tzv. signální slova a jejich postavení ve větě. Příprava obnášela i práci na počítači, kdy si deváťáci samostatně vytvořili pracovní listy pro šesťáky, a tak si mohli vyzkoušet, co všechno obnáší příprava na hodinu. A k tomu, aby mohli „učit“, museli sami látku důkladně pochopit, takže společně s paní učitelkou si znovu prostudovali gramatiku a připomněli si tak používání dvou nejčastěji užívaných časů.

Před samotnou hodinou panovala na obou stranách velká nervozita. Úkolem šesťáků bylo vybrat si „svého“ deváťáka. A pak už vše začalo výukou ve dvojicích. Deváťáci svým mladším kamarádům nejprve kompletně vysvětlili jednotlivé gramatické části a poté jim zadali samostatnou práci v podobě svých vytvořených pracovních listů. A aby hra na učitele byla kompletní, došlo i na hodnocení. Mnoho šesťáků se tak mohlo pochlubit jedničkou za pěkně odvedenou práci.

Nakonec se obě skupiny společně vyfotily a žáci se shodli, že se jim hodina velmi líbila a rádi by si podobný projekt zopakovali. A to nejen aby se něco nového přiučili či zopakovali, ale také kvůli vytváření nových vztahů. Šesťáci i deváťáci se shodli, že už kolem sebe na chodbách nemusí jen tak chodit a sotva se pozdravit, ale že mají v další třídě možnost najít si nové kamarády, přestože je mezi nimi věkový rozdíl.

Ráda bych poděkovala paní učitelce Janě Línkové a Stanislavě Havlenové, které umožnily žákům devátých tříd, aby naše hodina mohla proběhnout.

A jak se nám hodina líbila?

Tobiáš H. - Výuka se mi líbila, protože to měl Matěj dobře připravené. Pochopil jsem látku, Matěj mi to dobře vysvětlil. Líbilo se mi pracovat s deváťákem, ale na začátku jsem měl trému. Jsem rád, že jsem poznal nového člověka. Klidně bych se s deváťáky kamarádil.

Veronika V. - Hodina se mi moc líbila, protože jsem se mohla seznámit s novým deváťákem. Míša mi látku perfektně vysvětlila. Pracovní listy si Míša připravila výborně. Na hodině se mi také líbilo to, že jsem si mohla vybrat deváťáka, kterého jsem chtěla. Chtěla bych další projektovou hodinu.

Anna T. - Výuka se mi líbila. Nejdřív jsem se bála, že si nikoho nevyberu, ale Áďu jsem znala, takže jsem byla ráda. Látku jsem pochopila a bylo pro mě lepší, když mi to vysvětloval někdo, kdo byl ke mně věkově blíž. Líbily se mi pracovní listy, protože byly hezky zpracované. Áďa byla milá, mluvila srozumitelně i v konverzaci a všechno jsem od ní pochopila. Nejvíc se mi líbil rozhovor v angličtině. Byla jsem ráda, že jsem poznala fajn holku. Myslím, že jsme si rozuměly.

Maryana N. - S Emmou se mi dobře pracovalo. Ze začátku jsme měly velikánskou trému, ale potom to bylo v pohodě. Emma mi tu látku strašně dobře vysvětlila, takže jsem to pochopila. Chtěla bych jí strašně poděkovat za to, že si dala takovou práci s pracovními listy a vysvětlováním.

Michaela K. - Celá výuka se mi moc líbila a byl to skvělý nápad. Pracovalo se mi také dobře, protože s Verčou se znám delší dobu. Líbilo se mi vysvětlení od někoho, kdo je podobného věku. Verča měla vše hezky připravené a vše jsem pochopila. Bylo dobré, že jsem si mohla vybrat deváťáka. S Verčou jsme byly velmi rychlé, takže jsme stihly cvičení v sešitě.

Tomáš P. - Hodina se mi líbila. Honzu jsem znal, takže se mi s ním dobře spolupracovalo. Když jsem něco nechápal, Honza mi to vysvětlil. Připravil si pro mě křížovku, která byla zábavná a další dva pracovní listy, takže jsem nemusel nic psát. Chtěl bych další projektovou hodinu.  

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Valentýn

18. 2. 2019

Alena Macková

Minulý čtvrtek byl v naší škole již každoročně věnován svátku sv. Valentýna. Na tento sváteční den jsme si vyzdobili třídu v hodinách výtvarné výchovy s paní učitelkou Novákovou. A tentokrát to nebylo jen o výtvarném umění, ale také o sdělování milých slov. A nechyběla ani přáníčka. Všichni jsme dostali svou vlastní "valentýnku" a paní učitelce udělala velkou radost kytička, plyšák a milá přáníčka.

 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Odpolední výlet do kina

18. 2. 2019

Alena Macková

Minulou středu jsme si udělali společné odpoledne a vyrazili do kina na Lego příběh 2. Vybaveni popcornem a sladkostmi jsme s nadšením sledovali příběh Emeta a jeho legových kamarádů. Po návratu domů jsme se raději ještě podívali pod pračku, jestli se nám tam neschovávají nějaké figurky z Lega. Kino se nám moc líbilo a příště určitě zase vyrazíme. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

EXIT tour

18. 2. 2019

Alena Macková

Ve čtvrtek 7. února se naše třída zúčastnila projektu Exit Tour, který pro nás pořádala organizace Křesťanská akademie mladých. Během dopoledne jsme absolvovali dvě přednášky: "Zdravé vztahy v kolektivu" a "Moderní je nekouřit". Při první přednášce jsme si vyzkoušeli hru "Na trapáka", a jaké to vlastně je, když je člověku trapně. Povídali jsme si také o známé Maslowově pyramidě, jak je důležité mít své vlastní potřeby a jak se musí ostatní cítit, když je jim ubližováno. Druhá přednáška nám představila závažné aspekty kouření. V prezentaci pana lektora jsme mohli vidět, jak je kouření nebezpečné a jaké má následky. Na závěr jsme se zúčastnili koncertu, který se nám moc líbil. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Pololetní vysvědčení

7. 2. 2019

Alena Macková

Minulý čtvrtek jsme už toužebně očekávali naše první vysvědčení na 2. stupni. Všem se nám moc dařilo, a tak to také bylo vidět na vysvědčení.

Nehodnotilo se však jen studium. Velkou pochvalu dostaly holky z Rady žáků N. Cvejnová a L. Jelenová za perfektní práci, která vždy obohatí hodiny Osobnostní a etické výchovy.

Mezi další oceněné patřili M. Krupičková a T. Horčička za sběr papíru, víček, baterek, žaludů a kaštanů.

Dále jsme ocenili také naše čtenáře, kteří si poctivě zapisují své přečtené knížky do Čtenářského pasu. Velká pochvala tak patří T. Horčičkovi, S. Janasové, M. Nykolajčuk, L. Jelenové a V. Valáškové. Odměnou jim byla samozřejmě další knížka do domácí knihovničky.

Velké díky patří taktéž naší paní asistentce paní K. Flouskové za přínosnou práci pro celou třídu. 

A pak už následovala společná fotka s vízem a hurá domů na jednodenní prázdniny.

Přeji všem svým studentům mnoho úspěchů ve 2. pololetí. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Kdo si hraje, nezlobí

7. 2. 2019

Alena Macková

Naše paní asistentka K. Flousková si pro nás na jedno odpoledne připravila hru Krycí jména. Podrobně nám vysvětlila pravidla hry a pak už jsme si mohli sami zahrát. Moc nás to bavilo a určitě bychom rádi hráli i v dalších hodinách, ale také se musíme učit. O to větší překvapení jsme dostali při rozdávání pololetního vysvědčení, kdy nám paní učitelka třídní hru věnovala za naši pololetní pilnou práci, takže teď můžeme trénovat slovní rébusy alespoň o přestávkách.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Projekt v AJ - America with Neil

7. 2. 2019

Alena Macková

Na konci ledna k nám opět dorazil Neil s kompletním programem v angličtině. Tentokrát na téma Amerika. Neil si pro nás připravil zajímavé informace o významných amerických městech, kultuře, slavných osobnostech, zpěvácích a nechyběly ani zmínky o tradičních amerických jídlech. Svou prezentaci Neil okořenil o spoustu soutěží, ve které nás zastupovali naši kapitáni M. Flaška a M. Krupičková. Získali jsme krásné druhé místo a příští rok se zase budeme těšit, co pro nás Neil připraví.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Konzultační rodičovská schůzka

2. 1. 2019

Alena Macková

Konzultační rodičovská schůzka se uskuteční v úterý 8. ledna ve třídě 6. A. Nabídku termínů a další informace najdou rodiče v emailu.

Přeji všem svým šesťákům a jejich rodičům krásné prožití vánočních svátků a v novém roce mnoho zdraví, štěstí a úspěchů. 

Alena Macková

Vánoční besídka

21. 12. 2018

Alena Macková

Dlouho očekávaný den jsme zahájili zhlédnutím filmu a pak jsme už netrpělivě běželi do třídy na besídku, kde jsme již všichni nadšeně pokukovali po tombole a přemýšleli, který dárek bude pro koho. Zároveň jsme si vzájemně předali všechny dárečky a chvilku se s nimi potěšili. Pak už následovala společná fotka u stromečku a vydali jsme se na cestu do města. Na náměstí jsme si udělali další fotku se stromečkem - tentokrát s tím opravdovým, obrovským. A pak už nás přemohl hlad, takže jsme zavítali do pizzerie a patřičně se posilnili před prázdninami. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Zpívání koled

21. 12. 2018

Alena Macková

Ve čtvrtek 20. 12. jsme se sešli před sborovnou, abychom se vánočně naladili zpíváním koled. Sboreček nám zazpíval nejznámější české koledy a velké poděkování patří Lucce J., Maryaně N., Michaele K., Stefi J., Emě N., Natálii C., Kristýně Č. a Nele H. za zpěv a účast v pěveckém sboru. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Výroba draka

21. 12. 2018

Alena Macková

Při hodinách pracovních činností si děti mohou vyrobit krásné draky. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Vánoční kapr

21. 12. 2018

Alena Macková

Středeční odpoledne tohoto týdne patřilo naší každoroční soutěži ve skoku vysokém "Vánoční kapr". Nejlepším skokanem naší třídy se stal Michal F., který skočil 125 cm. Výborný výsledek měl i Adam T. se 120 cm, Tobiáš H. se 105 cm a Marek M. se 100 cm. Dívky se také mohou pochlubit krásnými výsledky: Ema N. skočila 115 cm, Anna P. 115 cm a Nela H. 110 cm. Všem účastníkům moc gratulujeme ke skvělým výsledkům. 

Kino 

21. 12. 2018

Alena Macková

Ve středu 19. prosince jsme se vydali do kina na film "Johny English znovu zasahuje". Mr. Bean zde hrál hlavní roli, takže o úsměvné situace nebyla nouze a hodně jsme se nasmáli. Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili u zvonkohry na společnou fotku. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Předvánoční posezení rodičů s dětmi

21. 12. 2018

Alena Macková

Ve čtvrtek 13. prosince jsme se sešli mimo školní lavice, abychom si užili trochu společné zábavy v Billiard Clubu. Děti si zahrály kulečník, ochutnaly zdejší pizzu a rodiče si vzájemně popovídali. Děkuji rodičům, že si našli chvilku času v předvánočním shonu a přišli na kus řeči. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Pečení cukroví

21. 12. 2018

Alena Macková

K vánočním svátkům neodmyslitně patří pečení vánočního cukroví, a tak se část šesťáků vydala do školní kuchyňky a upekla vynikající linecké cukroví. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Mikuláš

10. 12. 2018

Alena Macková

Ve středu 5. prosince jsme s nadšením očekávali Mikuláše. Dočkali jsme se při zeměpisu, kdy jsme nejprve uslyšeli na chodbě zvonečky doprovázené hlasitým boucháním čertů na dveře. A pak to přišlo. Mikuláš nás pochválil za hezké známky a chování a některá zlobidla si dokonce čerti strčili do pytle. Naštěstí nám je po chvíli v pekle vrátili zase zpátky do lavic. Nikdo však neunikl čertovskému pomalování. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Vánoční výzdoba třídy

10. 12. 2018

Alena Macková

V minulém týdnu jsme se připravili na vánoční svátky. Vyrobili jsme si vánoční hvězdy a řetězy z papíru, kterými jsme vyzdobili třídu. Ozdobili jsme si vánoční stromeček a teď už budeme čekat, až se pod ním objeví dárečky. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Výtvarné práce - Vánoce

10. 12. 2018

Alena Macková

Krásné vánoční práce vznikají v hodinách výtvarné výchovy s paní učitelkou Novákovou.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde. 

Projekt v angličtině - MY TYPICAL DAY

3. 12. 2018

Alena Macková

Sportovci si při hodinách angličtiny v minulém týdnu vytvořili projekt na téma MY TYPICAL DAY (můj typický den). Kromě krásného výtvarného zpracování se děti zaměřily na své každodenní činnosti a u překladu si procvičily své anglické dovednosti. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Výtvarka o polední přestávce

23. 11. 2018

Alena Macková

Chladné počasí nás tentokrát ven nelákalo, tak jsme využili tento čas ke společným hrám a výrobě vánočních motivů. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Běh do zámeckých schodů

23. 11. 2018

Alena Macková

Minulý týden se někteří šesťáci zúčastnili každoroční soutěže běhu do zámeckých schodů. Podařilo se jim vybojovat krásné třetí místo. Všem běžcům patří pochvala za krásné výsledky a reprezentaci školy. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Projektový den

23. 11. 2018

Alena Macková

Náš projektový den k výročí založení Československé republiky začal projevem pana ředitele. Všichni jsme se sešli před ředitelnou nastrojení a učesaní jako kdybychom se vrátili v čase. Poté se naše třída rozdělila do třech skupin a měli jsme možnost každou hodinu navštívit jinou dílnu. 

V hudební dílně jsme se dozvěděli o tehdejším nejoblíbenějším tanci charlestonu, který se k nám dostal z USA. Moc nás to bavilo, protože jsme si mohli tento tanec i sami vyzkoušet. 

V dílně OEV jsme si nakreslili naši vlajku a zamysleli se nad tím, proč jsme hrdí na naši zem. 

Dějepisná dílna nás obohatila o informace, jak se žilo lidem před sto lety. Zajímavé bylo oblečení tehdejší doby a také materiály a péče o oblečení. S paní učitelkou jsme také probrali jídelníček a bydlení v prvorepublikovém státě. 

Chemie nás zaujala objevem penicilinu a ve fyzice jsme zjistili, čemu se říkalo "šuplér".

V zeměpisné dílně jsme se dozvěděli, že naši předci vedli spory o území Těšínska, a že ani u našich sousedů mnohdy nebylo snadné tvoření hranic. Také jsme zjistili, co znamenala a jaké dopady měla měnová odluka a pozemková reforma na život obyčejných lidí. Bylo pro nás překvapením, že boty značky Baťa lidé nosí již od první republiky. S paní učitelkou jsme probrali i tehdejší automobilový průmysl a cestování. Dozvěděli jsme se, že nejoblíbenějším dopravním prostředkem byl vlak a lidé rádi trávili svůj volný čas na venkově v přírodě. Oblíbeným místem byly plovárny. Lidé také často využívali  Klub českých turistů, který nabízel levné ubytování. Byli jsme překvapeni, že tento spolek je činný i v dnešní době a máme díky němu turistická značení pěších a cyklistických tras. 

Při poslední hodině jsme shrnuli, co jsme se za celý den dozvěděli. A že toho bylo hodně.

Maryana N.: Plavky se pletly.

Maxmilián M.: Pan prezident uměl mnoho jazyků.

Adam T.: Nejčastěji se jezdilo na koni.

Michal F.: První republika byla hodně jiná než teď. 

Soňa K.: Chudí lidé jedli jen polévky a brambory.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Představení "Bílý tesák"

23. 11. 2018

Alena Macková

V úterý 13. listopadu se naše třída vydala do Beránku na nevšední představení slavného filmu "Bílý tesák". Příběh nás zaujal hlavně kvůli netradičnímu zpracování, měli jsme možnost ho zhlédnout přímo z pohledu vlka. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Přednáška "KyberLife"

14. 11. 2018

Alena Macková

V pondělí se naše třída vydala na zajímavou a poučnou přednášku na aktuální téma "chování na internetu". Měli jsme možnost vyzkoušet si online chatování a svými hlasy a anketami ovlivnit život dívky, která se nevhodně prezentovala na jedné ze sociálních sítích. Také jsme se dozvěděli, jak je nebezpečné vkládat fotografie a soukromé informace na internet. V závěru přednášky proběhla diskuze s panem Macháčkem, kde jsme měli možnost se na cokoli zeptat.

 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Plánované akce na listopad

2. 11. 2018

Alena Macková

 • 5. 11. - Projekt "KyberLIFE"
 • 7. 11. - Projektový den
 • 8. 11. - Běh do zámeckých schodů
 • 9. 11. - Návštěva hasičů
 • 13. 11. - Představení "Bílý tesák"
 • 13. 11. - Společná rodičovská schůzka

Bližší informace k jednotlivých akcím najdou rodiče v emailu. 

Naše třídní pravidla

31. 10. 2018

Alena Macková

 • Máme vždy uchystáno na hodinu.
 • Po zvonění jsem na místě.
 • Nasloucháme si.
 • Jsem kamarád, pomáhám.
 • JSME TÝM.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Projektový den - 100 let výročí republiky

22. 10. 2018

Alena Macková

Projektový den se uskuteční ve středu 7. listopadu. Začátek bude v 8.00 a konec je plánován na 13.30. Poté půjdou děti na oběd a domů. Podrobnější informace k projektovému dni najdou rodiče v emailu. 

Cyklistický kurz

22. 10. 2018

Alena Macková

Sportovci z naší třídy vyrazili v neděli 7. října na sportovní cyklistický kurz na chatu Deštná v Orlických horách. Hned na úvod nás čekalo několik náročných stoupání během 33 kilometrové cesty do Deštného. Na chatu jsme přijeli vyčerpaní, ale s dobrým pocitem, že jsme vše zvládli.

V pondělí nám počasí moc nepřálo, přesto jsme si po ranním výběhu sedli na kolo a vydali se poznávat krásy Deštného. Během naší cesty jsme zavítali k ohradě s koňmi, což bylo příjemné zpestření. Také jsme si vyzkoušeli brzdy při sjíždění sjezdovky.

Při úterním výletě nám už sluníčko pěkně pálilo do zad, a tak jsme se vydali vzhůru ke kostelu sv. Matouše, kde jsme se vyblbli na houpačkách s nádherným výhledem do krajiny. Také jsme si vyzkoušeli, jak se sedí na lanovce bez sněhu. Odpoledne jsme si před chatou postavili dráhu zručnosti a někteří se toho chopili opravdu svědomitě a nepřejeli jedinou překážku. Mezi další aktivity patřil hod na zavěšenou lahev, což se ukázalo jako velmi těžký úkol. Dále jsme bodovali v korfbale a basketu.

Na středu jsme se moc těšili, protože paní učitelky a pan učitel nám slíbili návštěvu minigolfu v úplně novém sportovním centru. Před odjezdem na oběd jsme se ještě stavili vyzkoušet „bikovou“ dráhu, kde jsme naplno otestovali naše cyklistické umění. Bylo to moc príma. Středeční odpoledne bylo velkou výzvou. Jeli jsme totiž horskou časovku, jejíž délka byla 4 kilometry a samé stoupání. Všichni jsme se toho trošku báli, jestli vůbec dorazíme do cíle. Ale všem se to povedlo a dokonce jsme získali pár super časů. Jako první z naší třídy dojel Michal F. s časem 26:46, jako druhý kopec pokořil Tobiáš H. s časem 27:26 a krásné třetí místo patří Anně T., která si vybojovala čas 28:03. Odměnou nám byl perfektní sjezd dolů a výborná horká čokoláda na chatě Anička, kde jsme byli na seznamovacím pobytu.

A už tu byl čtvrtek … celodenní výlet. Hned po snídani jsme si sbalili oběd do batůžků a radostně nasedli na kola. Po cestě na Masarykovu chatu jsme vyzkoušeli kdejaký terén. Nechyběly pěkné asfaltové a štěrkové cesty, lesní pěšiny, proplétání křovím i kamenité sjezdy. Vyjet na „Masaryčku“ byla tedy pěkná fuška, ale všichni jsme to dali a cestu si užívali, protože až na pár spadlých řetězů byla pořád sranda. Na samém vrcholu nás čekala odměna v restauraci. Někdo si vybral svíčkovou s pěti, jiní jahody se šlehačkou nebo borůvkovou palačinku. Pěkně jsme doplnili energii a po chvíli jsme vyrazili na další krásnou vyhlídku - nejvyšší bod Orlických hor Velkou Deštnou, který se nachází ve výšce 1115 metrů. To už byla po takovém výstupu naprostá brnkačka. Cestou dolů jsme si mohli užívat krásné a téměř nedotknuté přírody hor.

Každý večer jsme měli společný program, opět jsme si zahráli naši oblíbenou hru Boyard, zatancovali si na diskotéce, dostali jsme různá ocenění za sportovní aktivity a hry, a psali spousty zážitků do našeho „Pobyťáčku“.

A pátek už patřil odjezdu. Po snídani jsme si zabalili a vyrazili směr Náchod. Tentokrát nás v opačném směru nečekalo tolik stoupání, takže jsme si cestou domů vychutnávali dlouhé sjezdy. Ještě jsme pořídili pár hezkých fotek z našich společných chvil a hurá domů. Celkem jsme na našem cyklistickém kurzu najeli krásných 140 km.

Ráda bych poděkovala provozovatelům chata Deštná za vynikající kuchyni a služby. Taktéž děkuji paní učitelce Mgr. Adrianě Kolářové, Mgr. Lucii Machové a Mgr. Davidu Horákovi za spolupráci.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Ředitelské volno 26. 10.

19. 10. 2018

Alena Macková

Na 26. 10. 2018 vyhlašuje ředitel ZŠ Náchod - Plhov ředitelské volno. Důvodem je  přerušení elektřiny v ulici Příkopy z důvodu plánovaných prací na distribuční síti.  

Mimo provoz bude i školní jídelna a školní družina.

Seznamovací pobyt

19. 10. 2018

Alena Macková

Na konci září se naše třída vydala do Deštného v Orlických horách na seznamovací pobyt. Naše cesta začala před školou, kde jsme s radostným očekáváním naskočili do autobusu s cílem užít si pár dní mimo školu. Hned po příjezdu jsme prozkoumali okolí a využili přilehlého hřiště ke sportovním aktivitám. Největším lákadlem byla trampolína, kde někteří z nás zkoušeli akrobatické kousky. Po výborné večeři jsme si zahráli seznamovací hry a s paní učitelkou jsme si založili deníček "Pobyťáček", kam jsme si každý den večer zapsali, co jsme prožili.

Druhý den se na nás hned od rána smálo sluníčko, a tak jsme procházkou vyrazili na autobusovou zastávku pro našeho spolužáka, který přijel později. Poté jsme došli na sjezdovku Špičák, kde jsme hráli další hry. Na chatě nás čekal opět skvělý oběd, tak jsme doplnili energii. Po poledním klidu jsme se pořádně vyřádili na hřišti. Děvčata si připravila taneční vystoupení a chlapci trénovali své dovednosti na hřišti a trampolíně. K večeři jsme měli svíčkovou a dva naši spolužáci vytvořili nový rekord třídy v pojídání knedlíků. Snědli jich jedenáct. Večer jsme hráli bezva hru Boyard. Poté jsme doplnili náš deníček o spoustu dalších príma zážitků.

Poslední den jsme si po snídani zabalili, a když přijel autobus, věděli jsme, že náš společný pobyt už je u konce. Všem se nám tam moc líbilo a těšíme se na další pobyty.

Ráda bych poděkovala za spolupráci paní učitelce Kuhnové a paní asistentce Flouskové. Velké díky také patří provozovatelům chaty Anička, kteří se o nás perfektně po celou dobu pobytu starali.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Hodina OEV

19. 10. 2018

Alena Macková

V září jsme si při hodině OEV vyzkoušeli, jak fungují kouzelná slova PROMIŇ, DĚKUJI a OMLOUVÁM SE. Zkusili jsme si, jak taková slůvka vhodně říci a také jak by to vypadat nemělo. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Hodina vaření

19. 10. 2018

Alena Macková

Hned při první hodině vaření si naši šesťáci upekli štrůdl. Nejen že báječně chutnal, ale provoněl celou školu. 

Hodina OEV

19. 9. 2018

Alena Macková

Minulý týden jsme strávili hodinu Osobnostní a etické výchovy venku. Tématem naší hodiny byl "Nejhezčí prázdninový zážitek". A že jsme měli o čem povídat. Někteří z nás se vydali za hranice České republiky, někteří si užívali v prázdninových táborech a jiní zase strávili příjemné chvíle cestováním po památkách naší země. Povídání děti doplnily svými obrázky z prázdnin, které nám zdobí třídu. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Cyklistický kurz

18. 9. 2018

Alena Macková

Cyklistický kurz se uskuteční v termínu od 7. do 12. října. Bližší informace najdou rodiče v emailu.

Seznamovací pobyt

18. 9. 2018

Alena Macková

Seznamovací pobyt se uskuteční v termínu 25. - 27. září. Bližší informace najdou rodiče v emailu. 

První školní den

5. 9. 2018

Alena Macková

Děti si 4. 9. přinesou

3. 9. 2018

Alena Macková

 • papír s vyplněnými osobními údaji
 • podepsaný výňatek ze školního řádu
 • přezůvky 
 • kladku do dvojice + pro každého ve dvojici klíček + 1 klíček označený číslem skříňky
 • věci na tělocvik (seznam věcí jsme si dnes s dětmi řekli + bavlněný vak na uložení do skříňky)
 • všechny sešity s obaly

Rodičovská schůzka

3. 9. 2018

Alena Macková

Společná rodičovská schůzka se bude konat v úterý 11. září od 17.00 ve třídě 6. A. 

Vyučovací hodiny

1. 9. 2018   

Alena Macková

 • 0. 7.00 - 7. 45
 • 1. 8.00 - 8.45
 • 2. 8.55 - 9.40
 • 3. 9.55 - 10.40
 • 4. 11.00 - 11.45
 • 5. 11.55 - 12.40
 • 6. 12.50 - 13.35
 • 7. 13.40 - 14.25
 • 8. 14.35 - 15.20

Schůzky rodičů

1. 9. 2018

Alena Macková

 • 11. 9. - třídní schůzka
 • 13. 11. - třídní schůzka
 • 8. 1. - konzultační schůzka rodičů
 • 16. 4. - konzultační schůzka rodičů
 • 21. 5. - třídní schůzka

Organizace školního roku 2018/2019

1. 9. 2018

Alena Macková

 • 3. 9. 2018 - začátek školního roku
 • 31. 1. 2019 - konec 1. pololetí
 • 28. 6. 2019 - konec 2. pololetí
 • 28. 9., 1. 5., 8. 5., 19. 4., 22. 4. - státní svátky
 • 29. 10., 30. 10. - podzimní prázdniny
 • 22. 12. - 2. 1. - vánoční prázdniny
 • 1. 2. - pololetní prázdniny
 • 4. - 10. 3. - jarní prázdniny
 • 18. 4. - velikonoční prázdniny

29. 8 2018

Alena Macková

Všechny své žáky srdečně zdravím v novém školním roce, který začíná v pondělí 3. 9. Ať se Vám daří a studium Vás baví.

Začátek v 8.00. Naše třída je na 2. stupni v 1. patře (3. dveře vlevo).


S sebou:


- přezůvky
- svačinu, pití
- klíče od šatní skříňky (kladku - do dvojice)
- psací potřeby a papír
- čip na oběd (kdo má)

 

Seznam potřebných sešitů pro 6. A (přinést do 4. 9.):

Anglický jazyk: 1x 444, 1x 524

Český jazyk: 1x 424, 1x 544, 2x 524

Český jazyk (dílna čtení - pouze nesportovci): 1x 424

Matematika: 1x A4 sešit s čtverečky 10x10 mm, 1x 540, 1x 545

Dějepis: 1x 464

Přírodopis: 1x 440 + podložka s linkami

Zeměpis: 1x 444

Konverzace v angličtině (pouze nesportovci): 1x 440 + podložka s linkami

Informatika: 1x 524

Hudební výchova: notový sešit

Osobnostní a etická výchova: 1x 544

Rodinná výchova: 1x 524

Výchova k občanství: 1x 424

Zápisník (malý notýsek nebo diář)

Obaly na sešity a učebnice

 

Vybavení penálu:

malé pravítko, tužky č. 1, 2, 3, guma, psací potřeby, pastelky, ořezávátko, tuhé lepidlo (tyčinka), zvýrazňovače (ne fixy)

 

Seznam potřeb na výtvarnou výchovu (stačí přinést do 7. 9.):

 • Všechny věci, prosím, označit jménem a uložit do uzavíratelného kufříku nebo plastového boxu

Pracovní oděv – zástěra, staré triko…

Igelitový ubrus na lavici

Hadřík – flanel (dobře sající vodu), 1 papírové kapesníky

Temperové barvy – minimálně 6 barev

Paleta

Štětce – ploché (č. 20), kulaté (č. 2) + 2 různé velikosti od každého druhu,

minimálně 4 štětce

Tužky měkké – 2B, 6B, HB

Ořezávátko

Guma - měkká

Nůžky + 1 nůžky z manikúry

Lepidlo – Kores, Herkules, klovatina

Černá tuš

Redispero – násadka + 3 různé síly hrotu nasouvacího perka (2mm) – vyzkoušet nasadit perko v obchodě (často je nefunkční násadka)

Křídové pastely – minimálně (12 barev)

Giocondy – mastné pastely (minimálně 12 barev)

Voskovky (minimálně 12 barev)

Vodové barvy (anilínové)

Kelímek na vodu (UH)

(Houbička na nádobí, špejle se špičkou 5ks, tyčinky do uší 5 ks, odličovací tampony 10ks)