Informační gramotnost žáků 8. a 9. tříd základních škol prověří 14. ročník celostátní soutěže IT-SLOT. Každý rok se soutěže účastní tisíce dětí ve věku 13 až 15 let napříč republikou a letošní rok se zapojili i naši žáci 8. a 9. ročníku.

Silnou konkurenci lze očekávat také letos. Školy se kvůli pandemii naučily lépe fungovat v on-line prostředí a využívat různé druhy neformální výuky, které mají na žáky pozitivní motivační efekt. „Cílem soutěže IT-SLOT je ukázat žákům informační technologie v jejich komplexnosti, podnítit jejich logické myšlení a třeba také zájem věnovat se v budoucnu ICT oborům. Dnešní čtrnáctiletí běžně používají chytrý mobilní telefon nebo tablet. Slouží jim ale především k virtuální komunikaci na sociálních sítích a ke sledování videí. Hojně využívají aplikace a na internetu dokáží nalézt vše, co je zajímá. Na druhou stranu ale jako by zlenivěli ve vlastním úsudku, méně rozumí nástrojům v sadě pro tvorbu dokumentů, správě e-mailového účtu a problémy mají i s jednoduššími slovními úlohami a prostorovou představivostí,“ poukázal Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která soutěž každoročně pořádá.

Pro naše žáky byla tato soutěž první zkušeností v tak velké konkurenci. I když se nám nepodařilo probojovat do širšího kola, přesto jsme si soutěž užili a těšíme se na další ročník.